• Spaniaesp
    2
  • Marocmar
    2

Spania – Maroc 2-2. Spania își câștigă cu noroc grupa și are culoar favorabil spre finala Campionatului Mondial

David Petre
26 iunie 2018

Spania a remizat cu Maroc după un gol marcat în minutul 90 de Iago Aspas, anulat inițial pentru ofsaid, ulterior confirmat prin tehnologia video.

El Kajoui

Spania s-a aliat cu norocul pentru a-și câștiga grupa de la Campionatul Mondial de Fotbal 2018. La intrarea în minutul 90 părea o misiune imposibilă pentru echipa lui Fernando Hierro, însă un gol spectaculos reușit de Iago Aspas urmat de un penalty transformat de Iran în celălalt meci al grupei cu Portugalia i-a readus în mod miraculos pe iberici pe prima poziție și le oferă un culoar aparent mai accesibil spre finală, pe o parte de tablou de pe care, în mod normal, vor lipsi Germania, Brazilia, Franța sau Argentina.

Hervé Renard promisese adevărate „răgete de lei pentru mândria Marocului”, însă puțini se așteptau ca Spania să aibă un meci atât de greu împotriva singurei echipe din grupă care nu mai avea șanse de calificare în optimi. Grupa în sine a fost mult mai puternică decât s-ar fi crezut inițial, iar fotbalul bun pus în scenă de Maroc și Iran, dublat de o ambiție ieșită din comun, a menținut suspansul până în final. În cele din urmă calculele au fost confirmate, Spania și Portugalia merg mai departe în această ordine, însă impresia generală este că celelalte două echipe meritau mai mult de la acest turneu final.

Cu evoluții apreciabile contra Portugaliei și mai ales Spaniei, Marocul va regreta marile ocazii irosite în prima repriză a jocului de debut cu Iran. Să fi câștigat acel meci, ar fi putut sărbători în această seară propria calificare și nimeni nu ar fi obiectat la meritele ei: Marocul a condus Spania de două ori, a avut alte câteva ocazii uriașe, iar în final a fost egalată la o acțiune pe care doar VAR-ul a putut-o lămuri, după ce în prima fază centralul întâlnirii sancționase – eronat – o poziție de ofsaid la marcatorul Aspas.

Spre cinstea lor, marocanii au făcut un meci mare împotriva celui mai bun unsprezece al Spaniei, pentru care nu doar victoria dar și diferența de goluri în raport cu Portugalia erau norme de atins. Ibericii au avut posesia lor obișnuită, au pasat cum doar ei știu să o facă, dar au avut reale probleme în a desface un adversar bine organizat și arțăgos. Au avut un handicap la centrul terenului în persoana lui Thiago Alcantara care a făcut un meci foarte șters și au fost puternic înclinați spre stânga unde Isco și Iniesta au fost creierele jocului creativ, în timp ce Carvajal și David Silva nu au produs mai nimic în flancul drept. Nevoia de victorie i-a obligat totuși pe spanioli să joace cu fundașii la centrul terenului, iar apărarea lor s-a dovenit vulnerabilă în fața ambițioșilor marocani. A rezultat un joc viu și foarte tensionat, cu nu mai puțin de șapte cartonașe galbene pentru jucătorii africani, deciși într-adevăr să se fie agresivi ca niște lei.

0

Tensiune a fost încă din start. Un fault al lui Amrabat la Ramos și unul al lui Pique la Boutaib – acesta din urmă cu argumente pentru un cartonaș roșu – au dat semnalul de război, iar lucrurile s-au complicat odată cu golul marcat de marocani în minutul 14 prin Boutaib, scăpat singur cu De Gea după ce Ramos și Iniesta s-au invitat reciproc la o minge la centrul terenului.

Era un rezultat neașteptat, însă Spania a avut șansa să restabilească egalitatea după doar cinci minute, după ce a mutat admirabil mingea pe traseul Iniesta – Isco – Diego Costa – Iniesta, deja fostul mijlocaș al Barcelonei a făcut încă o dată uz de magia-i bine cunoscută și Isto a avut de îndeplinit o simplă formalitate de pe linia careului de 6 metri. Nu a fost însă liniște pentru iberici, fiindcă Boutaib a scăpat din nou singur cu De Gea, de această dată după o lungă aruncare de la margine, însă nu și-a mai calculat bine pașii și i-a prilejuit goalkeeperului lui Manchester United prima intervenție la actualul turneu final.

Spania trăise o poveste asemănătoare în meciul de debut cu Portugalia, însă atunci făcuse la pauză ajustările necesare și ieșise de la cabine mult mai capabilă să își impună stilul. Nu a fost cazul și acum: Pique a fost iertat de o intervenție cu mâna în fața propriei suprafețe de pedeapsă, De Gea a avut o intervenție neconvingătoare la acțiunea lui Boussoufa, apoi Nordin Amrabat a trimis o ghiulea la încheietura barelor la unul din cele mai frumoase șuturi de la actualul turneu final.

Norocoasă la această fază, Spania a fost ajutată de șansă și în celălalt meci al grupei, în care Cristiano Ronaldo ratase de la punctul cu var ocazia de a spori golaverajul Portugaliei. Echipa lui Hierro a continuat să adune pase, a ajuns la 500 după prima oră de joc, însă și-a trecut în cont o singură mare ocazie, o lovitură de cap a lui Isco respinsă de pe linia porții de Saiss, înainte ca selecționerul să opereze primele mutări: Marco Asensio în locul neinspiratului Thiago și Iago Aspas în locul lui Diego Costa.

Cu forțe proaspete Spania avea la dispoziție un sfert de oră să găsească din nou cheia defensivei marocane, însă golul a picat în mod surprinzător în poarta lui De Gea: corner bătut de pe dreapta de Fajr, salt superb al lui Youssef En-Nesyri peste Ramos și lovitură imparabilă de cap în vinclu. La 2-1 pentru Maroc și 1-0 pentru Portugalia în jocul cu Iran, echipa lui Hierro era pe locul 2.

Minutele de final au fost însă dramatice, cu o schimbare radicală de situație. La una din puținele urcări notabile ale serii, Carvajal a centrat în fața porții, Aspas s-a desprins pe nesimțite din marcaj și a reluat spectaculos cu călcâiul pe lângă portarul Munir. Inițial centralul a acordat ofsaid, apoi au urmat trei minute de incertitudine până când tehnologia video a confirmat poziția corectă a atacantului care făcuse un sezon memorabil în La Liga. Golul a fost în cele din urmă validat, iar câteva clipe mai târziu Iranul restabilea egalitatea în fața Portugaliei, readucând Spania pe primul loc al grupei în ceea ce ar putea fi o întorsătură decivisă pentru soarta turneului.

Spania – Maroc 2-2 și Iran – Portugalia 1-1 au încheiat o grupă B mai palpitantă decât s-ar fi crezut. În urma acestor rezultat cunoaștem primele două optimi de finală ale Campionatului Mondial, Uruguay – Portugalia și Spania – Rusia, într-un turneu final care promite și de acum încolo spectacol și dramatism.

Spania – Maroc, curiozități statistice

• Spania a ajuns la 23 de meciuri consecutive fără înfrângere (15 victorii, 8 remize) de la acel 0-2 cu Italia de la EURO 2016.
  • Spania își câștigase până azi ultimul meci al grupei de fiecare dată în ultimele opt ediții ale Campionatului Mondial. Ultima oară când nu a făcut-o a fost pe 25 iunie 1982, 0-1 cu Irlanda de Nord.
  • Egalată în ultimul minut, naționala Marocului rămâne cu doar două victorii în 16 meciuri la Campionatul Mondial (3-1 cu Portugalia în 1986, 3-0 cu Scoția în 1998).
  • Sergio Ramos a devenit jucătorul spaniol cu cele mai multe meciuri la Campionatul Mondial de Fotbal (16), depășindu-l pe Xavi.
  • Isco a fost implicat în 12 goluri în ultimele sale 15 jocuri pentru naționala Spaniei (10 goluri, 2 assisturi).
  • Spania a încheiat grupa fără înfrângere (o victorie, 2 remize) pentru prima oară din 2006, când își câștigase toate cele trei meciuri.