• Spaniaesp
    1
  • Rusiarus
    1

Spania – Rusia 1-1 (3-4 pen). Spania părăsește în optimi Campionatul Mondial 2018

David Petre
1 iulie 2018

Un autogol și un penalty transformat au fost singurele amănunte ale unei întâlniri de 120 de minute, încheiate la lovituri de departajare.

Akinfeev

Privind tabloul optimilor de finală, doar două meciuri păreau atât de dezechilibrate încât să bagi mâna în foc pentru deznodământ: Spania – Rusia și Belgia – Japonia. Rusia venea cu cifre bune după faza grupelor (sau mai exact după primele două jocuri) și totuși puțini analiști au fost cei care s-au încumetat să spună că are șansa ei. Ne amintim acum și de pesimismul general în rândul rușilor care spuneau că aceasta este cea mai slabă națională din istoria lor și poate cea mai slabă echipă a unei țări gazdă, însă toate calculele au fost date peste cap după ce această echipă îmbătrânită și măcinată de accidentări a trimis acasă temuta Spanie, una din marile favorite la câștigarea titlului mondial.

După 2014 și 2016, pentru iberici este a treia dezamăgire consecutivă, iar dacă exista până acum cineva care nu văzuse finalul unei ere, acum lucrurile sunt clare. Ca si în cazul Germaniei, Spania a încercat doar să astupe găuri menținând același sistem care o adusese în vârf acum 10 ani, dar plătește același preț ca și Barcelona la nivelul echipelor de club pentru lipsa unui „plan B”. 1.137 de pase au schimbat spaniolii în 120 de minute contra Rusiei și totuși acest lucru nu le-a folosit la nimic, nereușind să își creeze nici măcar o mare ocazie de gol în fața unei echipe care s-a apărat, dar care nu a lăsat impresia că ar face-o nici cu inteligența Interului lui Mourinho, nici cu îndârjirea cu care o face Atletico condus de Simeone.

În cei patru ani în care a dominat fotbalul câștigând trei titluri majore la rând, Spania a avut șansa vizionarului Xavi, a magnificului Iniesta și la un moment dat a unui sistem proaspăt de joc cu nouă fals, toate acestea venind să exploateze posesia prelungită a balonului. Posesia încă funcționează, dovadă este Manchester City, însă Guardiola a făcut ajustări la propriul sistem și succesul său se datoarează în mare măsură vitezei jucătorilor. Spania de azi nu mai are viziunea lui Xavi, Iniesta se apropie de finalul carierei, sistemul de joc este bine cunoscut de toată lumea, iar viteza nu există. Rămâne o echipă bună prin tehnica sclipitoare a lui Isco și prin spiritul de luptător al lui Diego Costa, dar nu una de neatins.

Dacă meciurile cu Iran și Tunisia puteau fi considera simple întâmplări într-o grupă în care miza era locul 1 fiincă simpla calificare părea o formalitate, duelul cu Rusia vine să confirme lipsa totală de orizont. Spania s-a văzut în avantaj după o fază bizară, a părut în control absolut prin pasele nesfârșite în fața unui adversar care nu părea convins să poate, apoi a devenit superficială și a pierdut teren, a primit la rândul ei un gol stupid și apoi a pedalat în gol până la penalty-uri. A avut o posesie de 75% în fața unui adversar care în afara golului din penalty nu a mai tras nici măcar o dată pe spațiul porții lui De Gea, totuși pleacă acasă.

0

Spania a deschis scorul în minutul 11 după o fază pe care va fi greu să o revedem reprodusă vreodată la acest nivel: Asensio a bătut o lovitură liberă din dreapta, Ignasevich nu a urmărit nicio clipă mingea ci doar pe Sergio Ramos, mingea l-a lovit în picior și a intrat în poartă. Părea scenariul perfect pentru iberici care la adăpostul avantajului își puteau asmuți adversarul prin pase repetate și puteau încerca pe contraatac, însă în lipsa unui om de forța lui Pogba la centrul terenului și a unuia cu explozia lui Mbappe în față contraatacul nu este o armă pentru lenții spanioli. Au părut să fie adormiți de propriile pase, iar rușii au avansat metru cu metru, având o bună ocazie la un șut al lui Dzyuba din marginea careului, apoi reușind o neașteptată egalare dintr-un penalty făcut cadou de Pique pentru un henț. Avea să rămână singurul șut pe poartă al rușilor.

Spania condusese din minutul 11, dar primul ei șut pe poartă a venit abia după minutul 40. Pase, pase, pase și nimic altceva, cel puțin până la modificările operate de selecționerul de ocazie Hierro. Au fost patru după noul regulament FIFA pentru meciurile cu prelungiri, iar cel puțin două dintre ele – Iago Aspas și Rodrigo – au adus un plus de viteză și fantezie ofensivă. Spania a arătat bine doar în doua repriză de prelungiri, cu Pique și Ramos jucând în jumătatea adversă în fața unei echipe sleite de puteri a rușilor, însă o bună pătrundere a lui Rodrigo în minutul 119 a fost singurul lucru de semnalat într-un meci de tristă amintire. S-a ajuns la penalty-uri unde Koke și Aspau au avut execuții slabe, permițându-i lui Akinfeev intervențiile pentru care a fost declarat omul meciului și care o duc pe Rusia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial.

După Messi și Cristiano Ronaldo, un alt potențial câștigător al Balonului de Aur – Iniesta – părăsește prematur competiția. Mbappe, Griezmann, Modric, Neymar sau, de ce nu, Cavani au acum șanse să câștige râvnitul trofeu, însă totul depinde de deznodământul unui Mondial în care favoritele și favoriții se întrec în a dezamăgi. Jumătatea de tablou nu mai este a Spaniei, Croația și Anglia sunt numele răsunătoare rămase deocamdată aici, însă deja posibilitatea unei finale Suedia – Uruguay nu ar mai trebui exclusă de nimeni.

Spania – Rusia, curiozități statistice

• Spania a pierdut trei din cele patru meciuri de la Campionatul Mondial decise la loviturile de departajare (cu Belgia în 1986, Coreea de Sud în 2002 și Rusia în 2018).
  • De la semifinala dintre Italia și Argentina în 1990, țara gazdă a câștigat de fiecare dată un meci decis după lovituri de departajare.
  • Spania a completat în acest meci aproape tot atâtea pase câte a reușit Rusia în toate cele petru jocuri de la actualul turneu final.
  • Artem Dzyuba a marcat la Mondialul 2018 din toate cele trei șuturi pe poartă pe care le-a expediat.
  • Autogolul lui Sergei Ignashevich a fost cel cu numărul 10 la actualul turneu final, deja dublu față de cele cinci din Brazilia 2014.
  • Incluzând penalty-urile de departajare, portarul David de Gea a avut o singură intervenție bună în toate cele patru meciuri de la actualul turneu final.
  • Deși Spania a condus timp de 29 de minute și 52 de secunde în prima repriză, primul său șut pe spațiul porții a fost abia în minutul 45.