• Suediaswe
    0
  • Angliaeng
    2

Suedia – Anglia 0-2. Anglia se califică după 28 de ani în semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal

David Petre
8 iulie 2018

Anglia a controlat autoritar meciul cu Suedia și s-a impus cu 2-0 prin golurile lui Maguire și Dele Alli și trei bune intervenții ale lui Jordan Pickford.

Pickford

La 1.79, Emil Forsberg este cu 15 centimetri mai scund decât Harry Maguire și tocmai de aceea a fost ciudat că tocmai el a fost desemnat să îl marcheze pe omul lui Leicester City, pe care baloanele înalte ale lui Young îl căutaseră obsedant la fazele fixe din meciul precedent cu Columbia. Acesta a fost totuși detaliul care a deschis drumul Angliei spre prima sa semifinală mondială după mai bine de un sfert de veac: corner executat de Ashley Young din partea stângă și o imparabilă lovitură de cap a lui Maguire de lângă Forsberg. Era minutul 30 și acesta a fost primul șut pe poartă al unui meci închis, în care cele două echipe schimbaseră până atunci haotic posesia în zona centrală a terenului, cu prea multe mingi pe sus și prea puțină luciditate în jocul creativ.

Deschiderea scorului ar fi trebuit să aducă un plus de determinare pentru suedezi, însă i-a descătușat pe englezi. Mingea a început să circule cu fluididate, Sterling a fost mai activ în a-și căuta spații decât în oricare alt meci de la acest turneu final, Pickford a început cu calm construcția de jos iar Anglia a fost în control total. În fața unei echipe incapabile de reacție, trupa lui Southgate ar fi trebuit să intre la cabine chiar cu două goluri avantaj, însă Sterling și-a bătut joc în doi timp de o mare ocazie scăpat singur cu portarul, întâi cu un dribling deficitar în fața lui Olsen, apoi prin refuzul de a pasa pentru Kane sau Dele Alli care erau mai bine poziționați.

Au fost ceva emoții pentru englezi la lovitura de cap a lui Berg scoasă de Pickford de lângă bară în minutul 47, însă verdictul avea să fie semnat imediat: Lingard a aruncat o minge în careu și Dele Alli a apărut la bara a doua într-una din urcările sale caracteristice de la echipa de club și a reluat și el cu capul, printre palmele lui Olsen, la doar al doilea (și ultimul) șut pe poartă al englezilor în acest joc. 2-0 într-un sfert de finală al Campionatului Mondial era scenariul aproape ireal pentru o echipă a Angliei ce are în lot doar trei jucători născuți înaintea ultimei calificări în semifinale, în Italia 90.

În disperare de cauză, Suedia a dus tot mai mulți oameni în față, dar s-a lovit de îndărătnicia unei apărări care, pur și simplu, n-a vrut să cedeze. Maguire și Stones au câștigat aproape fiecare duel, iar atunci când au fost depășiți a ieșit la rampă Pickford cu încă două intervenții decisive ce au pecetluit o victorie fără dubii.

0

Suedia – Anglia nu a fost un meci spectaculos, nici nu era de așteptat să fie, dar a evidențiat o echipă engleză dezinhibată, care pare să crească de la meci la meci atât ca joc cât mai ales ca încredere. O echipă tânără, construită în doar doi ani de un antrenor din generația nouă și ferită de fantomele trecutului. Dinamică și imprevizibilă, Anglia este câștigătoarea meritorie a sfertului de finală cu frumoasa surpriză Suedia și mai are un singur hop de trecut până la marea finală a Campionatului Mondial 2018 de la Moscova.

Suedia – Anglia, curiozități statistice

• Anglia a marcat 10 goluri din ultimele sale 13 șuturi pe poartă la actualul Campionat Mondial.
  • Dele Alli este al doilea cel mai tânăr jucător care marchează pentru Anglia la Campionatul Mondial, după Michael Owen în meciul cu România din 1998.
  • Anglia a ajuns la 8 goluri din faze fixe la actualul turneu final, egalând recordul stabilit de Portugalia în 1966.
  • După cele două reușite de azi, Anglia și-a egalat recordul de 11 goluri la un Campionat Mondial, stabilit în 1966 când a și câștigat trofeul.
  • Harry Maguire este primul jucător de la Rio Ferdinand în 2002 (vs Danermaca) ce marchează primul său gol pentru naționala Angliei într-un meci de la turneul final al Campionatului Mondial.
  • La 24 de ani și 122 zile, Pickford a avut trei intervenții decisive și a devenit cel mai tânăr portar din istoria naționalei Angliei care își păstrează poarta neatinsă într-un meci eliminatoriu de la Campionatul Mondial.