• Suediaswe
    1
  • Coreea de Sudkor
    0

Suedia – Coreea de Sud 1-0. Suedia câștigă din penalty unul dintre cele mai slabe jocuri ale Mondialului 2018

David Petre
18 iunie 2018

Suedia a câștigat cu 1-0 meciul cu Coreea de Sud după un penalty acordat în repriza secundă în urma consultării tehnologiei VAR.

Hyun-Woo

Un lucru este sigur după primele cinci zile ale Campionatului Mondial de Fotbal 2018: pentru centrali este mai comod să nu acorde penalty dacă nu sunt siguri de decizie, preferând să aștepte în cască mențiunea arbitrului din studio. A fost și cazul jocului Suedia – Coreea de Sud, în care salvadorianul Joel Aguilar a trecut cu vederea intrarea imprudentă a lui Kim Min-Woo asupra lui Claessen, dar a revenit ulterior asupra fazei și a acordat lovitura de la unsprezece metri din care s-a marcat unicul gol al întâlnirii.

Meciul în sine a fost de slabă calitate, cu o tactică previzibilă pentru suedezi și fără multe argumente pentru coreeni. „Dintre toate cele 32 de echipe prezente la Turneul Final, Suedia este una dintre cele mai înalte. Este un avantaj nativ și e normal să profite de el”, a declarat la conferința de presă de la finalul jocului tehnicianul Shin Taeyong, condensând în puține cuvinte ce s-a întâmplat pe teren”.

Suedia nu este cea mai rea echipă când vine vorba de jocul tehnic, însă în meciul de debut la Mondialul 2018 s-a bazat doar pe diferența de talie. A căutat cornere, alte faze fixe și mingi lungi care i-ar fi permis să profite de atu-ul genetic, dar cam atât. De partea cealaltă ne-am fi așteptat ca formația asiatică să fie generatoare de un bun joc colectiv, mai ales după excelentul sezon al lui Heung-Min Son la Tottenham, însă nici din această direcție nu a venit salvarea. Jocul a fost mult mai puțin interesant decât scandalul iscat în jurul său, după ce unul din tehnicienii suedezi pătrunsese la antrenamentul închis al Coreei din Austria pretinzând că nu a știut că este închis, ceea ce îl determinase pe selecționerul coreean să le ceară jucătorilor săi să schimbe între ei tricourile pentru a stârni confuzie.

A existat totuși o surpriză: titularizarea portarului Cho Hyun-woo, care sosise în Rusia ca a treia variantă de portar și care a oferit probabil cea mai bună paradă din meciurile jucate până acum, blocând șutul din doar șapte metri al Marcus Berg. A fost singura ocazie clară a Suediei în afara penalty-ului primit în repriza secundă, din care căpitanul Andreas Granqvist a marcat golul ce aduce nordicilor prima lor victorie în meciul de debut la o ediție a Cupei Mondiale de la ediția pe care au găzduit-o în 1958. Pentru suedezi a existat și un dram de noroc la marea ratare a lui Hwang Hee-chan din secvențele de final, care a trimis mult pe lângă poartă o centrare bună din dreapta ce îl găsise liber în careu.