• Suediaswe
    1
  • Elvețiasui
    0

Suedia – Elveția 1-0. Suedia face pasul spre sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018

David Petre
3 iulie 2018

Meciul Suedia - Elveția din optimile CM 2018 a fost decis de devierea nefericită lui Akanji în propria poartă la șutul lui Forsberg.

Sommer

Cei care nu au urmărit naționala Suediei în ultimii doi ani vor vedea ca o mare surpriză prezența acestei echipe în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, însă, dacă e să îi urmărim pas cu pas traseul, vom intui că nu poate fi vorba doar de șansă. Suedia a terminat pe 2 o grupă preliminară cu Franța și Olanda, a lăsat acasă Italia după un baraj în care nu a primit gol, apoi a câștigat o grupă cu Germania și Mexic din care nu mulți îi dădeau șanse să iasă. Secretul? O excelentă organizare defensivă cu aglomerarea axului central și un real spirit de echipă, devenit posibil după retragerea starului Ibrahimovic. Fostul său idol ar fi vrut să revină pentru turneul final din Rusia, însă a fost refuzat elegant și astăzi vedem de ce: Suedia este cu adevărat o echipă ce își joacă excelent atu-urile, iar de acum nu ar mai trebui să surprindă pe nimeni dacă va ajunge chiar în finală.

A fost nevoie de o execuție individuală magnifică pentru ca Germania să o învingă, însă altfel nu e ușor să-i dai Suediei gol. Cedează deliberat flancurile și nu are rețineri în a oferi cu ușurință cornere, știind că statura impozantă a jucătorilor o face puțin vulnerabilă la centrări. Atacă puțin dar atunci când o face preferă jocul vertical, iar faza de contraatac este excelent speculată de vârful Berg.

Elveția pornea ușor favorită în acest joc grație unui plus de tehnică, însă nu a putut spera decât cel mult la prelungiri. O apariție a lui Dzemaili fără marcaj într-un careu aglomerat după un schimb de pase cu Zuber a dus la singura acțiune periculoasă la poarta lui Robin Olsen, încheiată cu un șut peste, în rest o posesie fără perspective, în genul celei pe care Spania a avut-o în jocul cu Rusia, cu majoritatea mingilor spre careu lovindu-se de blocajul suedez. Elveția a jucat ordonat dar previzibil, cu pase scurte între colegii de linie dar fără picul de imaginație necesar pentru a sparge blocul masiv din față.

În schimb Suedia a fost mult mai pragmatică, cu o bună deschidere a jocului pe flancuri ce a creat spații de pătrundere. Nordicii au avut posesia mingii doar o treime din timp, însă au știut să o valorifice creându-și marile ocazii ale meciului. Încă din minutul 8 Berg s-a desprins ușor din marcaj și a ajuns într-o poziție favorabilă, apoi au fost mari emoții la poarta lui Sommer după o minge cedată ușor de elvețieni pe o ieșire greșită din defensivă dar nefructificată de Ekdal. Omul lui Hamburg avea să irosească și cea mai mare ocazie a primei reprize în minutul 41 când a apărut singur pe linia careului de 6 metri la o minge centrată din dreapta de Lustig, însă finalizarea a fost defectuoasă, mult peste poartă.

1

Părea un meci croit special pentru prelungiri, însă hazardul a intervenit în favoarea echipei mai bune: în minutul 66 Forsberg și-a făcut bine o minge în marginea careului, șutul său a părut să meargă pe centrul porții direct în direcția lui Sommer însă Akanji a pus nefericit piciorul și mingea a intrat în poartă. Schimbările ofensive nu au alterat dinamica jocului și doar Embolo cu o lovitură de cap a creat ceva emoții după o lipsă de comunicare între portarul Olsen și Forsberg. În schimb putea fi 2-0 în ultimul minut al prelungirilor după ce noul intrat Olsson a scăpat pe contraatac și a fost faultat de Michael Lang în postura de ultim apărător. Centralul a dictat în primă fază cartonaș roșu și penalty, însă VAR-ul a arătat că faultul fusese comis în afara careului și decizia a fost schimbată în lovitură liberă, rămasă fără rezultat.

Mai bună per total, Suedia merge în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018, unde va da piept cu învingătoarea meciului Columbia – Anglia.

Suedia – Elveția, curiozități statistice

• Elveția nu a câștigat niciodată un meci eliminatoriu de la Campionatul Mondial, fiind eliminată după fiecare din cele șapte astfel de jocuri disputate.
  • Suedia a câștigat două meciuri la rând la Campionatul Mondial pentru prima oară din 1958, când victoriile din sferturi și semifinale au dus-o în finală.
  • Pentru Elveția a fost doar a patra înfrângere în ultimele 15 meciuri de la Campionatul Mondial de Fotbal.
  • Suedezul Marcus Berg a avut 3 șuturi în acest meci și a ajuns la un total de 13 la acest turneu final, cele mai multe pentru un jucător care nu a reușit să marcheze vreun gol.