• Tunisiatun
    1
  • Angliaeng
    2

Tunisia – Anglia 1-2. Dubla lui Harry Kane, decisivă în primul meci al Angliei la CM 2018

Răzvan
19 iunie 2018

Atacantul Harry Kane a marcat două goluri în succesul obţinut de Anglia contra Tunisiei, scor 2-1, în meciul de debut de la Campionatul Mondial 2018

Pickford

Meciurile disputate până acum de Argentina, Germania sau Brazilia la Campionatul Mondial 2018 au demonstrat că nu există adversari facili la acest nivel, iar Anglia a fost la rândul său nevoită să treacă prin numeroase emoţii pentru un succes la primul meci din Rusia, o victorie obţinută contra Tunisiei graţie unei reuşite din prelungiri. Totuşi, Anglia s-a dovedit a fi mult superioară oponentului său şi a obţinut trei puncte graţie cărora face pas important în ceea ce priveşte situaţia din clasamentul grupei G şi implicit calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei, după o primă rundă în care Belgia şi-a respectat la rândul său statutul de favorită în faţa reprezentativei statului Panama.

Debut de meci timorat pentru Tunisia, care se putea vedea condusă pe tabelă încă din primul minut de joc, ca urmare a unei lipse incredibile de reacţie a defensivei oamenilor lui Nabil Maaloul: Dele Alli a recuperat un balon în interiorul careului advers şi i-a pasat decisiv lui Jesse Lingard, a cărui reluare din prima a fost respinsă excelent de portarul Mouez Hassen. Tânărul jucător de la Châteauroux şi-a salvat echipa apoi la execuţia lui Sterling, însă nu a mai putut face nimic pentru a evita golul Angliei în minutul 11: deşi a intervenit la lovitura de cap a lui John Stones, ca urmare a unui corner, Mouez Hassen nu a mai putut face nimic în faţa lui Harry Kane, scăpat complet din marcajul defensivei tunisiene.

Oamenii lui Gareth Southgate deschideau astfel meritat scorul, iar siguraţa şi încrederea din jocul Angliei indicau un succes facil pentru reprezentanta europeană. Totuşi, Anglia are o lungă tradiţie în a-şi complica situaţia, iar lucrurile nu au decurs diferit nici în meciul de pe Volgograd Arena. Deşi a controlat autoritar prima repriză, Anglia s-a văzut egalată în minutul 35, ca urmare a unui fault comis de Kyle Walker asupra lui Ben Youssef: Ferjani Sassi a transformat cu precizie, iar Anglia era astfel obligată să o ia de la capăt. John Stones şi Jesse Lingard au fost aproape de a readuce pe Anglia în avantaj în ultimele minute ale primei reprize, însă lipsa de inspiraţie la finalizare a făcut ca soarta partidei să se decidă în partea secundă.

Coordonate similare pentru ultimele 45 de minute ale duelului de pe Volgograd Arena, cu o dominare autoritară a Angliei, concretizată printr-o posesie mult superioară şi o dominare teritorială care a făcut ca tunisienii să se apere constant aglomerat în faţa propriului careu. Totuşi, viteza din jocul oamenilor lui Gareth Southgate a părut să nu mai fie la fel de mare, ceea ce a facilitat misiunea Tunisiei, preocupată doar să blocheze cât mai eficient repetatele iniţiative ofensive ale adversarilor.

0

Marcus Rashford în locul lui Raheem Sterling a fost mutarea prin care selecţionerul Gareth Southgate a sperat să deblocheze meciul în ultima jumătate a reprizei a doua şi să deschidă defensiva aglomerată a tunisienilor, însă salvatorul Angliei a fost încă o dată Harry Kane: un nou corner, de această dată venit chiar în prelungiri, a dus la golul mult aşteptat de englezi, care pe toată durata meciului s-au dovedit periculoşi la fazele fixe. Harry Kane a profitat de reluarea iniţială a lui Harry Maguire şi a marcat printr-o lovitură de cap ce poate avea un impact decisiv în ceea ce priveşte parcursul Angliei în grupa G de la Campionatul Mondial 2018.

Tunisia – Anglia, curiozități statistice

• Precedenta partidă dintre cele două reprezentative a avut loc la Campionatul Mondial 1998 din Franţa, când Anglia s-a impus cu scorul de 2-0 la Marsilia. Singurul alt meci direct a avut loc în iunie 1990 (partidă amicală, încheiată cu scorul de 1-1).
  • Anglia nu a pierdut niciodată un meci împotriva unei reprezentative africane la o un turneu final de campionat mondial, cu un bilanţ general de patru victorii şi trei rezultate de egalitate, reuşind să încheie fără gol primit în cinci dintre cele şase dueluri disputate înainte de partida de astăzi contra Tunisiei.
  • Tunisia se află la a cincea participare la un Campionat Mondial, prima din 2006. Precedentele patru prezenţe s-au încheiat cu eliminări la capătul fazei grupelor.
  • Tunisia s-a impus în meciul de debut la prima sa apariţie la un Campionat Mondial (scor 3-1 împotriva Mexicului, pe 2 iunie 1978. De-a lungul următoarelor 11 partide, Tunisia nu a reuşit să mai obţină niciun succes, cu un bilanţ general de patru remize şi şapte eşecuri. Recordul negativ de partide fără victorie la un CM aparţine Bulgariei: 17 meciuri fără succes în perioada 1962 – 1994.
  • Tunisia a reuşit să încheie fără gol primit un singur meci din cele 12 disputate la un turneu final de Campionat Mondial, scor 0-0 contra Germaniei de Vest, în iunie 1978.
  • Aflat pe banca Tunisiei din 2017, Nabil Maaloul se află la prima sa apariţie la un Campionat Mondial. Ca jucător, Nabil Maaloul a disputat 74 de partide pentru echipa naţională, însă niciuna la un turneu final de CM.
  • Campionatul Mondial 2018 reprezintă primul turneu internaţional pentru Gareth Southgate pe banca echipei naţionale a Angliei. Ca jucător, Gareth Southgate a participat la CM 1998 din Franţa, unde a adunat două prezenţe.