• Uruguayuru
    0
  • Franțafra
    2

Uruguay – Franța 0-2. Francezii obțin o calificare facilă în semifinalele Campionatului Mondial 2018

David Petre
6 iulie 2018

Golurile lui Varane și Griemann au decis meciul Uruguay - Franța, în urma căruia Franța este prima semifinalistă a turneului final Rusia 2018.

Lloris

Două șuturi pe poartă au fost suficiente pentru ca Franța să își asigure prezența în semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal. Al doilea nici măcar nu a fost ceva special, nici ca precizie și nici ca intensitate, însă portarul uruguayan Muslera a comis o gafă de proporțiile celei a lui De Gea și a respins în propria poartă mingea trimisă pe direcția sa de Griezmann din afara careului. Nici nu a contat prea mult, era deja 1-0 pentru Franța iar Uruguayul nu părea să poată reveni în meci decât, eventual, în modul în care o făcuse Columbia cu Anglia.

Primul sfert de finală al Mondialului 2018 a adus, conform așteptărilor, un meci închis. Uruguay nu este o echipă permisivă ca Argentina, astfel că Franța nu a mai avut spațiile pe care să zburde spre gol. A redevenit aceeași Franță din grupe, zgârcită cu spectacolul și preocupată de siguranța defensivă, lucru nu tocmai greu în condițiile în care principalul pericol – Cavani – nu a putut fi refăcut după o accidentare. Stuani nu a putut acoperi absența starului lui PSG, astfel că francezii au putut să își îndrepte întreaga atenție spre anihilarea lui Suarez, care nu a atins nici măcar o dată mingea în careul advers și nu a putut trimite nici un șut spre poarta lui Lloris. Uruguay a avut o singură ocazie, după o fază fixă, însă Franța a părut de la un capăt la altul al întâlnirii echipa mai solidă, iar la final este câștigătoarea pe drept a locului în semifinale.

Între două echipe recunoscute pentru organizarea defensivă, scenariul previzibil era împiedicarea adversarului să marcheze, fiindcă revenirea de la 0-1 ar fi fost dificilă pentru oricare dintre ele. Francezii au avut totuși o neașteptată ocazie în minutul 15 când Mbappe a fost găsit cu o minge înaltă de Giroud într-o poziție liberă în marginea careului mic, însă luat pe nepregătite a ratat lovitura de cap. S-a jucat între cele două careuri, fără alte oportunități de gol, până la faza din minutul 40: lovitură liberă Griezmann, cap Varane și 1-0 pentru francezi.

Uruguayul a avut șansa unei reveniri rapide dintr-o fază asemănătoare, o minge ridicată în careu din lovitură liberă pe care Martin Caceres a lovit-o excelent cu capul, Lloris a avut o intervenție fenomenală lângă bară, Godin a apărut primul pe respingere dar nu a putut prinde spațiul porții din doi metri.

0

Cu avantaj de un gol la pauză, Franța a ieșit și mai închisă de la vestiare. A marcat cu șansă golul de 2-0 în minutul 61 cu largul concurs al lui Muslera, apoi și-a asigurat liniștea defensivă printr-o posesie monotonă dar precisă ce l-a scutit pe Lloris de orice emoție. Un șut al lui Tolisso în înaltul tribunei a fost singura realizare în ultima jumătate de oră, iar Pogba a avut norocul să scape dintr-o situație conflictuală fără cartonașul galben ce i-ar fi adus suspendarea pentru semifinală.

Sigură în apărare și oportunistă în atac, Franța obține în mod facil biletele pentru penultimul act al Campionatului Mondial și așteaptă deznodământul meciului Brazilia – Belgia pentru a-și cunoaște ultimul adversar în drumul spre finală.

Uruguay – Franța, curiozități statistice

• Franța va fi prezență pentru a șasea prezență în semifinalele Campionatului Mondial.
  • Franța este doar a doua echipă care învinge trei adversare din America de Sud la același turneul final. Precedenta a fost Olanda în 1974.
  • De la un 1-2 cu Argentina în 1978, Franța este neînvinsă în cele zece meciuri jucate cu echipe din America de Sud (6 victorii, 4 remize). Italia între 1982 și 2010 este singura echipă care a mai reușit o serie de 10 meciuri fără înfrângere contra adversarelor din zona Conmebol.
  • Franța a marcat șase goluri din ultimele sale șase șuturi pe poartă la actualul turneu final.
  • Ultima oară când Uruguay începuse un meci fără perechea Cavani – Suarez în atac fusese în martie 2017, într-un 1-4 cu Brazilia.
  • Francezul Antoine Griezmann a marcat șaăte goluri în ultimele sale șase meciuri în fazele eliminatorii ale turneelor finale (Mondial și EURO).