1

Uruguay – Portugalia 2-1. Dubla lui Edinson Cavani elimină campioana europeană

Răzvan
30 iunie 2018

Două goluri marcate de Edinson Cavani au adus calificarea naţionalei Uruguayului în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018

Patrício

Al doilea meci din cadrul optimilor de finală ale Campionatului Mondial 2018 a avut loc sâmbătă seara pe Fisht Stadium din Soci, unde Uruguay a înfruntat Portugalia, într-un nou duel între o reprezentată a Americii de Sud şi una a Europei, după ce în cursul zilei Franţa a eliminat Argentina la capătul unei extrem de spectaculoase partide, încheiată cu scorul de 4-3.

Selecţionerul Oscar Tabarez a confirmat aproape în totalitate formaţia de start utilizată la meciul cu Rusia din faza grupelor, singura excepţie fiind titularizarea lui Jose Gimenez în locul lui Sebastian Coates în centrul liniei de apărare. Luis Suarez şi Edinson Cavani au alcătuit compartimentul ofensiv al naţionalei sudamericane, sprijiniţi de talentatul mijlocaş Rodrigo Bentancur. De partea cealaltă, selecţionerul Fernando Santos a decis să efectueze o serie de modificări faţă de confruntarea precedentă, disputată cu Iran: Ricardo Pereira l-a înlocuit pe Cedric pe postul de fundaş dreapta, Bernardo Silva a fost preferat în locul lui Ricardo Quaresma pe banda dreaptă a liniei de mijloc, iar prezenţa lui Goncalo Guedes a făcut ca André Silva să înceapă meciul de pe banca de rezerve.

Debut excelent de meci pentru oamenii lui Oscar Tabarez, care au deschis scorul la prima acţiune de atac, în minutul 7, graţie calităţilor celor doi oameni din atac: centrarea lui Luis Suarez la colţul lung l-a găsit ideal pe Edinson Cavani, iar atacantul lui PSG l-a învins pe portarul Rui Patricio printr-o puternică lovitură de cap. Aflată în dezavantaj pe tabelă, campioana europeană a încercat să răspundă rapid, însă lusitanii au reuşit în puţine rânduri să deschidă excelenta organizare defensivă a naţionalei Uruguayului de-a lungul primelor 45 de minute. Două şuturi de la distanţă ale lui Cristiano Ronaldo au fost singurele momente în care Portugalia a ameninţat poarta lui Fernando Muslera în prima repriză, însă situaţia s-a schimbat în partea a doua a confruntării de pe Fisht Stadium.

Repriza a doua s-a dovedit a fi mult mai intensă, iar portughezii au revenit în joc în minutul 55, după o centrare a lui Raphael Guerreiro şi o lovitură de cap a lui Pepe, experimentatul fundaş central aducând astfel egalitatea pe tabelă, la o fază la care defensiva sudmericană nu a fost la fel de precisă. Însă bucuria campioanei europene nu a durat decât şapte minute, deoarece Edinson Cavani şi-a trecut în cont dubla printr-o splendidă execuţie de la marginea careului, după o pasă Rodrigo Bentancur, înlocuit la trei minute distanţă de Cristian Rodriguez. Lusitanii erau astfel nevoiţi să alerge din nou după un gol pentru a evita eliminarea de la Campionatul Mondial 2018, iar oamenii lui Fernando Santos au pus sub presiune defensiva adversă, fiind aproape de a egala în minutul 70, prin Bernardo Silva, după o eroare a portarului Fernando Muslera: şutul mijlocaşului celor de la Manchester City nu a găsit însă spaţiul porţii.

0

Ultimele zece minute au adus în prim plan asaltul de final al lusitanilor, care însă nu au mai avut luciditatea şi prospeţimea fizică necesară pentru a depăşi linia de apărare adversă şi a împinge astfel meciul în prelungiri.

Uruguay se califică astfel în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2018, unde va înfrunta Franţa. De partea cealaltă, Portugalia părăseşte competiţia şi rămâne cu regretul de a fi irosit cu nonşalanţă posibilitatea de a câştiga grupa B (prin remiza cu Iran, scor 1-1), ceea ce ar fi însemnat evitarea unui duel cu Uruguay în această fază a turneului final din Rusia.

Uruguay – Portugalia, curiozități statistice

• Meciul din această seară a reprezentat cea de-a treia confruntare directă dintre Uruguay şi Portugalia, prima contând pentru un Campionat Mondial. Bilanţul precedent era de o victorie pentru lusitani şi un rezultat de egalitate.
  • Excluzând partidele terminate după lovituri de departajare, Portugalia a pierdut un singur meci din ultimele 17 disputate la turnee internaţionale, cu un bilanţ de opt remize şi opt succese. Înfrângerea a fost consemnată împotriva Germaniei, scor 4-0 la Campionatul Mondial din 2014. Totuşi, lusitanii au pierdut ultimele trei dueluri disputate în fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial (un gol marcat şi cinci primite).
  • Din momentul în care formatul Campionatului Mondial s-a schimbat în 1986, cu apariţia optimilor de finală, echipa naţională a statului Uruguay a fost eliminată în trei din cele patru ori în care a ajuns în această fază a competiţiei (optimi), fiind învinsă la ediţiile din 1986, 1990 şi 2014. Singura excepţie a fost victoria de la CM 2010 contra Coreei de Sud.
  • Înainte de acest meci, Uruguay venea după trei victorii consecutive, obţinute în faza grupelor. Din 1930 nu se mai întâmplase ca Uruguay să îşi treacă în cont patru succese la rând în primele meciuri de la un Campionat Mondial.
  • Înainte de duelul contra Portugaliei, Uruguay nu primise niciun gol, iar adversarii au reuşit să trimită doar şase şuturi pe spaţiul porţii de-a lungul fazei grupelor. Ultima echipă din America de Sud care a încheiat primele patru partide de la un Campionat Mondial fără a primi gol a fost Brazilia în 1986.
  • Toate cele cinci goluri marcate de Uruguay în faza grupelor au fost reuşite ca urmare a unor faze fixe (trei din corner, una din lovitură liberă directă, una din lovitură liberă indirectă). Trei dintre precedentele patru goluri înscrise de Portugalia au venit după execuţii din afara careului.
  • Atacantul Luis Suarez a marcat şapte goluri la Campionatul Mondial pentru Uruguay, fiind depăşit la acest capitol doar de Oscar Míguez (8) – Suarez a reuşit o dublă la ultima sa prezenţă în faza optimilor de finală, care a avut loc la Campionatul Mondial 2010, împotriva Coreei de Sud.
  • Înainte de acest meci Cristiano Ronaldo nu înscrisese niciun gol într-un meci contând pentru fazele eliminatorii ale unui Campionat Mondial, dintr-un total de 424 de minute disputate.
  • Cristiano Ronaldo a egalat recordul lui Bastian Schweinsteiger ca jucătorul cu cele mai multe prezenţe la Campionatul European şi Campionatul Mondial (38 de meciuri în total).