• Uruguayuru
    3
  • Rusiarus
    0

Uruguay – Rusia 3-0. Suarez și Cavani câștigă în fața echipei în inferioritate numerică a gazdelor

David Petre
25 iunie 2018

Meciul Uruguay - Rusia s-a decis într-o primă repriză în care sud-americanii au marcat două goluri iar rușii au avut un jucător eliminat.

Akinfeev

Meciul Uruguay – Rusia a infirmat niște lucruri cu care debutul Campionatului Mondial 2018 surprinsese: gazdele competiției nu s-au metamorfozat peste noapte într-o națională de speriat și nu se pot ridica la înălțimea unui adversar de valoare, iar Uruguay nu este o echipă ieșită din formă așa cum s-ar fi putut crede după primele două jocuri. Echilibrată în toate compartimentele și cu un atac ce poate răpune pe oricine, trupa sud-americană și-ar putea croi pe un culoar favorabil drum spre semifinalele competiției așa cum a făcut-o în 2010, în schimb pentru ruși ar fi un miracol să depășească primul tur eliminatoriu acolo unde cel mai probabil vor da peste Spania sau Portugalia, dar cel puțin au oferit inimoșilor lor fani momente de satisfacție, depășind sumbrele așteptări premergătoare turneului.

Cu ecuația calificării deja rezolvată, Uruguay și Rusia au operat modificări în garniturile de start față de primele meciuri. Igor Smolnikov în locul lui Mario Fernandes, Fedor Kudriashov în locul lui Yuri Zhirkov și Aleksey Miranchuk în locul lui Aleksandr Golovin au fost schimbările gazdelor, în timp de sud-americanii au început prin a schimba sistemul de joc, trecând la un ceva mai fluid 3-5-2 în care Sebastian Coates, Diego Laxalt, Lucas Torreira și Nahitan Nandez au fost numele noi, pe locurile lăsate libere de Guillermo Varela, Jose Gimenez, Carlos Sanchez și Cristian Rodriguez.

Lucrurile s-au lămurit încă din prima repriză. O lovitură liberă cedată de ruși în fața propriului careu a dus la deschiderea scorului încă din minutul 9, fiind transformată de Luis Suarez lângă bara din stânga lui Akinfeev cu siguranța unui penalty. Rușii aveau să replice rapid cu o bună ocazie a lui Cheryshev după o degajare lungă a propriului goalkeeper, însă jucătorul lui Villarreal – și cel mai bun jucător al Rusiei la acest turneu – avea să marcheze la poarta cealaltă, având ghinionul de a devia șutul de la distanță al lui Laxalt în minutul 23 pentru 0-2. De parcă scorul nu ar fi fost suficient de dur, rușii au rămas și în inferioritate numerică încă înainte să se împlinească o jumătate de oră de joc la un fault inutil pentru care Smolnikov a văzut al doilea galben, iar imediat selecționerul Stanislav Cherchesov a ales să își reechilibreze defensiva prin introducerea lui Mario Fernandez în locul lui Cheryshev, sacrificându-și omul numărul unu pentru un meci deja pierdut dar odihnindu-l pentru următorul.

Cu lucrurile lămurite în privința clasamentului final al grupei, partea a doua a oferit momente fără ceva notabil, cu atât mai mult cu cât nu VAR-ul nu a intervenit în favoarea gazdelor la un presupus fault al lui Diego Godin asupra lui Dzyuba în propriul careu. Rusia a dominat steril, însă ocaziile importante au fost tot la poarta sa, una dintre ele ducând la golul de 3-0 marcat în minutul 90 de Cavani, aflat la prima reușită la această ediție a Campionatului Mondial.